UROCZYSTE WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWDCZO-WYBORCZE
RADY FUNDACJI im . TADEUSZA ŁOPUSZAŃSKIEGO
i ZJAZD ABSOLWENTÓW SZKOŁY RYDZYŃSKIEJ
z okazji 75-lecia powstania Szkoły
11 maja 2003
W dniu 11 maja 2003 roku odbyło się w Rydzynie Walne Zebranie Rady Fundacji, obecnych bylo 13 czlonków Rady, a w sumie wraz z Byłymi Rydzyniakami i rodzinami udział wzięło okolo 50 osób. Także byli obecni przedstawiciele
lokalnych władz i organizacji Towarzystwo Milośników Rydzyny, jak również reporterzy i ekipy filmowe z kilku gazet i czasopism i stacji telewizyjnych i radiowych .
Otwarcia zebrania dokonał prof. Wincenty Pezacki, najstarszy żyjący Były Rydzyniak. Formalnie przyjęto 53 nowych donatorów - nasza Fundacja liczy obecnie 104 fundatorów i donatorów. Rada po wysluchaniu sprawozdania Zarzadu udzieliła absolutorium za minione pięć lat (1998-2003). Przyjęto drobne zmiany w Statucie pozwalające na wznowienie procesu rejestracji (wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego), 16 maja Sąd Okręgowy przyjął nasze argumenty i po zapoznaniu się ze zmianami w Statucie skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Krajowy Rejestr Sądowy.
Zebranie miało bardzo uroczystą oprawę, dzięki Dyrektorowi Zamku SIMP w Rydzynie Zdzisławowi Molińskiemu uświetniona została 220 rocznica zapisu o przekazaniu majątku Ordynacji Sułkowskich na rzecz Komisji Edukacji Narodowej, 75 rocznica otwarcia Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie oraz 70 rocznica pierwszej matury. Uroczyście odsłonięta została odnowiona tablica poświęcona pamięci poległych w czasie II wojny nauczycieli i wychowanków. Przy odsłonięciu tablicy wartę honorową trzymały dwie harcerki z Rydzyny i tegoroczni maturzyści z Warszawy - członkowie Ligi Baronów w strojach szlacheckich, którzy następnie dali pokaz tradycyjnej walki na szable.
W czasie Zjazdu odtworzono na video posłanie Byłego Rydzyniaka prof. Józefa Zwisłockiego z USA, wnuka Ignacego Mościckiego. Apel do Prezydenta RP w sprawie odtworzenia Fundacji Sułkowskich i doświadczalnej, średniej Szkoły Rydzynskiej odczytał tegoroczny maturzysta Kajetan (wnuk BR Stanisława Ostrowskiego), występujacy w stroju szlacheckim z połowy XVII wieku. Rada Fundacji uchwaliła apel. W dniu 23 czerwca delegacja Fundacji odbyła rozmowę z ministrem Barbarą Labudą, której złożono szerokie informacje na piśmie o staraniach naszej Fundacji celem odtworzenia Szkoły Rydzyńskiej. Pani Minister po zapoznaniu się z przygotowanym zestawem dokumentów obiecała skierować sprawę do Szefowej Kancelarii Prezydenta Jolanty Szymanek-Deresz z poparciem.
Intensywne działania skierowane na media (glównie starania Moniki Luft) zaowocowały ukazaniem się notatek w wielu pismach i rozglośniach radiowych, dwóch sporych artykulów w edycjach poznańskiej i kaliskiej "Gazety Wyborczej" - dostępny w
Internecie oraz nakręceniu przez telewizję Polonia 20-minutowego reportażu "Szkola ponad wszystkie". Reportaż ten został już dwukrotnie wyemitowany w TV Polonia. Zarząd Fundacji posiada nagranie w formie pliku komputerowego na CD oraz taśmy video. Oczekujemy jeszcze na duży artykuł w tygodniku "Polityka" autorstwa red. Ewy Nowakowskiej.
Nowymi członkami Rady Fundacji zostali Zdzisław Moliński i Ewa Gawlikowska-Świechowska. Rada liczy obecnie 22 czlonków, przypomnijmy, ze członkami Rady są fundatorzy i powołani z grona donatorów osoby, które przyczyniają się do realizacji zadań statutowych. W czasie Zebrania ukonstytuowało się też Prezydium Rady Fundacji w składzie:
- Zbigniew T. Wierzbicki - przewodniczący Prezydium Rady
- Teresa Zawrocka-Wrzołek - wiceprzewodnicząca Prezydium Rady
- Augustyn Ponikiewski - sekretarz Prezydium Rady
- Eugenia Kaczmarowska - członek Prezydium Rady
Wobec upływu kadencji zarządu, Rada Fundacji powołała nowy skład Zarządu:
- Jan Bohdan Gliński - dyrektor Zarządu
- Zbigniew Mocek - wicedyrektor Zarządu
- Maciej Ostrowski - sekretarz Zarządu
- Ewa Gawlikowska-Świechowska - członek Zarządu
- Eugenia Kaczmarowska - członek Zarządu
Podjęto uchwałę zezwalająca na odszukanie wyroku Sądu w Poznaniu z 1925, który zasądził przekazanie dóbr byłej Ordynacji Sułkowskich na rzecz Kuratorium Fundacji Sułkowskich.
Rada Fundacji jest w posiadaniu dokumentów przedstawiających stan finansowy i gospodarczy majątków byłej Fundacji Sułkowskich, obecnie w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Panstwa (dokumentację opracował Były Rydzyniak Augustyn Ponikiewski);
W sobotę, 10-go maja, złożono kwiaty na grobach Leona Preibisza i Tadeusza Łopuszańskiego. W niedzielę rano w kościele odbyła się Msza na intencję wszystkich zmarłych Rydzyniaków, i profesorów .