|
Kliknij na obraz z kolorowym brzegiem ażeby powiększyć.
Ponad 100 lat temu, Bolesław Józef Biega, syn Stanisława Jana Biegi, urodził się w Sanoku, uczęszczał tam do szkoły, potem za ojcem wyjechał do Lwowa. Zdał maturę, należał do pierwszj drużyny harcerskiej w Polsce, ćwiczył się u Sokoła. Chodził po Karpatach, jeździł na nartach w Skole. Mieszkał w domu "Słowa Polskiego" gdzie poznał wiele z wielkich działaczy owych czasów. Potem maszerował w Drużynach Strzeleckich do Mszanej Dolnej w 1914r. Później wrócił z ojcem do Lwowa pod okupacją rosyjską. 60 lat póżniej, wkrótce przed śmiercią, mieszkając w hotelu dla starców w Chicago, dyktował z pamięci swoje wspomnienia. Te wspomnienia, redagowane przez jego syna, można teraz tu przeczytać.
Pierwsza część tych wspomnień pokrywa okres dzieciństwa, spędzonego w Sanoku. Okresy letne były spędzone na folwarku koło Baligrodu. Rodzina przeniosła się potem do Kołomyji po awansie ojca. Przez jakiś czas mieskał z starszym bratem Staszkiem w internacie u sióstr w Sanoku, gdzie chodzili do szkoły powszechnej, potem do gymnazjum.
Ojciec przeniósł się do Lwowa w 1908r. gdzie miał powazne pozycje zarówno w centrali Sokoła, jak w najpoważniejszej gazecie wschodniej Galicji - "Słowo Polskie". Te wspomnienia dają żywą perspektywę przeżyć w obfitym kulturalnym życiu okresu przedwojennego i wędrówek w czasie wojny, z perspektywy młodego chłopca.
Spotyka wielkich osobistości owych czasów, między innymi: Roman Dmowski, Stanisław Grabski, kapitan (później generał) Józef Haller, Jan Kasprowicz, Kazimierz Wierzyński.
Rozdziały:
- I. Sanok,
- II. Życie we Lwowie,
- III. O Sokolstwie i harcerstwie,
- IV. Słowo Polskie,
- V. Wojna!
UWAGA: Te wspomnienia były dyktowane bez uźycia jakichkolwiek dokumentów, tylko z pamięci. Dlatego proszę wybaczyć błędów w nazwiskach lub datach. Ja będę wdzięczny, jeśli ktokolwiek który zauważy takie błędy do mnie napisze, na ten adres.
Powrót na początek strony.
Ciąg dalszy: Część Druga, Życie w Kijowie, 1916-1918.
Powrót do strony wejsciowej.
Proszę skierować prośby o zezwolenie na przedruk do:
B. C. Biega
|
|